Kas yra genogramos tikslas?

Genograma yra daugiapakopis asmens šeimos ir socialinio tinklo diagrama. Tai leidžia vartotojams peržiūrėti kelis santykių dinamiką, vertinti vystymosi įtaką ir nustatyti tendencijas. Kiekvienas asmuo, esantis genograma, yra simbolis. Tada simboliai yra susieti su linijomis, kad būtų vaizduojama įvairia dinamika ir reikšmingos individualios savybės. Genomus naudoja daugelio sričių specialistai, kurie mokosi ir dirba su žmonėmis, įskaitant gydytojus, tyrėjus, psichiatrus, patarėjus ir psichologus.

Tyrimai

Medicinos ir elgesio tyrėjai naudoja kelių genogramų rezultatus, kad nustatytų pasikartojančius modelius. Kalbant skirtingų kartų asmenis ir koduojant informaciją, pateikiami paaiškinimai dėl galimų priežasčių ar koreliacijos elementų, tokių kaip genetika ar kartų mokymasis. Gramogramos taip pat gali būti naudojamos tiriant, kaip veiksniai, tokie kaip aplinka ar socialinis ir ekonominis statusas, daro įtaką asmens ar šeimos vystymuisi ir veikimui.

Asmeninės rizikos vertinimas

Medicinos specialistai naudoja genomus, kad padėtų asmenims nustatyti sveikatos rizikos veiksnius. Pavyzdžiui, didelė šeimos širdies ligų ar diabeto istorija gali rodyti šių ligų polinkį, tokiu būdu padėdama asmeniui pasirinkti išmintingą gyvenimo būdą.

Individualus konsultavimas

Psichologai ir kiti psichinės sveikatos specialistai naudoja genomus, kurie padeda gydyti asmenis. Genogramose vertinami dabartiniai paramos tinklai, įtaka asmeniniam tobulėjimui ir tarpasmeniniai santykiai, kuriuos reikia tobulinti. Informacija, gauta sukuriant genogramą, taip pat gali būti naudojama gydymo planavime, taikant nepakankamai išsivysčiusius, nepakankamai išvystytus arba nesveikų santykius.

Poros konsultavimas

Konsultuojant poroms, genomografijos gali padėti porai kurti įžvalgas į išorines pasekmes pora santykiams. Taip pat vertinamos atskiros ir skirtingos vienos poros nario išsivysčiusios šeimos istorijos problemos. Gimdymo būdai naudojami ikimokykliniam konsultavimui, siekiant nustatyti galimus konfliktus ir išteklius. Poroms taip pat naudinga ištirti suderinamumo ir galimų konfliktų sritis, kurias gali atskleisti genograma.

Šeimos terapija

Šeimos terapijoje genogramos gali būti naudojamos ne tik įvertinti dabartinę šeimos dinamiką, bet ir stebėti progresavimą, nes šeima lemia būtinus pokyčius. Individualūs nariai taip pat gali ištirti asmenybės ugdymą šeimos kontekste – nedelsdami grįždami. Šeimos ugdymo kontekste taip pat nagrinėjami kartų modeliai, tokie kaip priklausomybė, piktnaudžiavimas ir asmenybės.

Substance abuse advisers naudoja genomus kaip vertinimo ir pažangos stebėjimo dalį. Genograma gali padėti klientui nustatyti dabartinius santykius, kurie veikia arba skatina aktyvų naudojimą. Jie taip pat gali būti naudojami nustatant ir kuriant naujus santykius, kurie gali būti palaikoma išlaikant abstinenciją ir konstruktyvią socialinę sąveiką.

Narkotikų vartojimo konsultavimas

Mokyklos orientavimo patarėjai naudoja genomas kaip vystymosi kryptingo karjeros ugdymo dalį. Tikslas yra padėti studentams pasirinkti karjeros ir asmeninio tobulėjimo, integruojant informaciją, gautą iš genogramos. Pavyzdžiui, gali būti plėtojami arba plečiami santykiai, kurie palaiko studento asmeninius, ugdymo ir karjeros plėtros tikslus.

Mokyklos konsultavimas