Kas yra alfa gliukozė?

Alfa gliukozė yra specifinis gliukozės izomeras. Gliukozė gali egzistuoti įvairiose skirtingose ​​molekulinėse formose, kiekviena iš jų turi unikalių savybių. Kai kurios figūros atsiranda natūraliai, kiti yra sintetinių laboratorinių reakcijų produktai. Įvairios formos turi skirtingus pavadinimus. Tačiau, nepriklausomai nuo formos, visos gliukozės molekulės turi 6 anglies atomus ir yra atskiri monosacharidai.

Tiesiosios grandinės gliukozės struktūra

Gliukozė dažnai rašoma kaip tiesios grandinės molekulė. Kaip tiesios grandinės, yra šeši anglies atomai, pažymėti nuo 1 iki 6. Anglies-1 yra anglis, kuris yra aldehido arba CHO grupės dalis. Anglies-2, anglies-3, anglies-4 ir anglies-5 kiekvienas yra pridedamas prie keturių skirtingų grupių: vandenilio atomo, hidroksilo grupės ir dviejų skirtingų tipų anglies atomų. Pavyzdžiui, prie keturių skirtingų grupių anglies-2 pridedama aldehido CHO grupė, hidroksilo OH grupė, vandenilio H atomas ir keturių anglies CH (OH) CH (OH) CH (OH) CH2 (OH) Grupė Šie keturi anglies atomai, C2-C5, vadinami chiraliniais anglimis. Kiekvienos iš keturių priskirtų grupių pozicionavimas lemia bendrą trimačio formos erdvę.

Gliukozės žiedo struktūros

Alfa-gliukozė yra gliukozės forma, kuri yra žiedo formos. Žiedo formos gliukozės struktūros atsiranda, kai hidroksilo OH grupė ant anglies atomo-6 atomo reaguoja su aldehido grupe anglies-1 atomų. Vandens molekulė pašalinama, o rezultatas yra šešiakampis, pagal kurį penki anglies atomai sudaro penkis viršūnius, o deguonies atomas sudaro šeštą viršūnę.

Izomerai

Gliukozės chiraliniai angliavandeniai gali būti orientuoti į erdvę įvairiais būdais, sukuriant skirtingus gliukozės izomerus. Izomerai yra junginiai, turintys tą pačią molekulinę formulę, bet skirtingos trimačios struktūros. Yra dviejų tipų izomerai, struktūriniai izomerai ir stereoizomerai. Struktūriniai izomerai turi tą pačią molekulinę formulę, tačiau atomai sujungiami kitokia tvarka. Pavyzdžiui, gliukozė ir galaktozė yra struktūriniai izomerai. Kita vertus, stereoisomerai yra izomerinės molekulės, turinčios tą pačią molekulinę formulę, o atomai taip pat yra surišti toje pačioje eilėje, tačiau jie skiriasi savo erdvėje esančių trijų matmenų orientacijos. Alfa-gliukozė ir beta-gliukozė yra stereoizomerų pavyzdžiai.

Alfa gliukozės struktūra

Alfa-gliukozė yra specifinis gliukozės stereoizomeras. Žiedo pavidale alfa-gliukozė egzistuoja, kai hidroksilo grupė anglies atomo yra mažesnė už žiedo plokštumą ir toje pačioje plokštumoje kaip hidroksilo grupė anglies-2 ir anglies-4. Priešingai, beta-gliukozė yra izomeras, kuriame hidroksilo grupė anglies atomo yra virš žiedo plokštumos ir toje pačioje plokštumoje kaip hidroksilo grupė anglies atomų.

D- ir L-formos gliukozės

Gliukozė taip pat gali egzistuoti kaip D ir L formos, kurios yra tiesiog gliukozės molekulės, kurios yra vienas kito veidrodiniai vaizdai. D ir L žymenys yra atitinkamai dekstrorotatory ir levrotoratory, dešiniosios ir besisukančios į kairę. D-gliukozės tirpalai pasuko į dešinę, o L-gliukozės tirpalai pasislenka į kairę. Tik D-gliukozė egzistuoja.