Didelio aukščio poveikis astma

Paveikslėlių keitimas dažnai yra laukiamas pertrauka. Tačiau žmonėms, turintiems astmą, praleisti laiką didelėje aplinkoje gali sukelti netikėtą poveikį. Dėl mažesnio oro slėgio dideliame aukštyje oras yra plonesnis ir kvėpuojant yra mažiau deguonies. Oro temperatūra ir drėgnumas taip pat yra mažesni dideliuose aukščiuose. Šie aplinkos pokyčiai gali paveikti astmą sergančius žmones. Kai jūsų kvėpavimo sistema prisitaiko prie didelio aukščio, tai gali sustiprinti astmos simptomus. Tačiau sumažėjęs drėgnis gali būti naudingas tiems, kurie serga alergine astma.

Kvėpavimo sistema ir didelis aukštis

Didelis aukštis paprastai laikomas 8000 arba daugiau pėdų virš jūros lygio. Didėjant aukščiui ir mažėjant oro slėgiui, deguonies kiekis su kiekvienu kvėpavimu mažėja. Dėl to deguonies koncentracija kraujyje ir audiniuose sumažėja. Jūsų kūnas reaguoja į šiuos pokyčius įvairiais būdais. Beveik iš karto padidėja kvėpavimo greitis ir gylis. Jūsų širdies ritmas taip pat didėja. Taip pat atsiranda ir mažiau akivaizdžių adaptacijų, įskaitant padidėjusį kraujo spaudimą plaučiuose. Šis lokalus kraujo spaudimo padidėjimas gali padėti jūsų plaučiams gauti daugiau deguonies su kiekvienu kvėpavimu, tačiau gali sukelti problemų, jei per daug.

Astmos slegia dideliame aukštyje

Kūno keitimai, pasitaikantys dideliame aukštyje, gali pabloginti astmos simptomus, ypač vartojant pratimą. Moksliniai tyrimai parodė, kad trumpalaikis poveikis dideliam aukščiui gali pabloginti astmą. 2002 m. Lapkritį “JAMA Internal Medicine” paskelbtame tyrime buvo teigiama, kad keliautojams, kurie per keliones patyrė astmos priepuolį, 18 proc. Nurodė, kad aukštis yra trigeris ir 43 nustatytos treniruotės. 2013 m. Spalio mėn. “Thorax” paskelbtame tyrime nustatyta, kad iš 18 astma sergančių žmonių, aukštybinės ir žemos temperatūros poveikis laipiojimo ekspedicijai sukėlė nedidelį kvėpavimo takų obstrukcijos padidėjimą ir vidutinio sunkumo astmos simptomus. Tačiau tyrėjai padarė išvadą, kad šaltas oras greičiausiai reikštų didesnę reikšmę negu dideliu aukščiu.

Alerginė astma aukštame aukštyje

Nors trumpalaikis poveikis dideliam aukščiui gali pabloginti astmą, ilgalaikis poveikis gali pagerinti alerginę astmą. Tai visų pirma yra susijusi su namuose esančių dulkių erkučių nebuvimu dideliu aukštyje. 1996 m. Birželio mėn. “Thorax” paskelbtame tyrime nustatyta, kad po mėnesio, gyvenusio dideliame aukštyje, 16 vaikų, sergančių alergine astma, sumažėjo kvėpavimo takų uždegimas ir reaktyvumas. Plonas aukšto oro oras taip pat gali paskatinti geresnį oro srautą per kvėpavimo takus, todėl kvėpavimo pojūtį lengviau. Nors tai nebuvo tiriama dideliu aukščiu, 1999 m. Rugpjūčio mėn. “Chest Journal” paskelbtame tyrime nustatyta, kad žmonės, sergantiems sunkiu astmos priepuoliu, kvėpuoja plonu heliu ir deguonies mišiniu, kuris panašus į aukšto oro orą.

Kelionės į aukštą aukštį su astma

Jei esate astma ir keliaujate į didelę aukštį, yra daug atsargumo priemonių. 2009 m. Vasarą “High Altitude Medicine and Biology” paskelbtose gairėse rekomenduojama, kad jūsų astma prieš pat aukštą aukštį turėtų būti stabili ir gerai kontroliuojama. Jie taip pat rekomenduoja tęsti reguliarią astmos terapiją. Turėtumėte turėti galimybę naudotis šiltais, sausais gelbėjimo vaistais ir išvengti intensyvaus treniruotės dideliu aukščiu. Jei simptomai pasireiškia dideliu atstumu ir jūs neatsako į pradinę savikontrolę, gairės rekomenduoja nedelsiant kreiptis į gydytoją. Pasitarkite su savo gydytoju prieš keliaudami į didelį aukštį, atlikdami konkretų įvertinimą ir rekomendacijas.